Detaylar

Doç. Dr. Oğuz ÇETİN

Kurucu

Yeterlikleri

 

Eğitimbilim Uzmanı, Doçent (Temel Eğitim Alanı)

Çalışma Saatleri

 

Pazartesiden Pazara: 10:30 – 21:00

Pazar: Çalışmıyor

Sosyal Medya Hesapları

 

Kısa Özgeçmiş

1980 yılında Aydın İlinin Bozdoğan İlçesinde doğdu. İlkokul öğrenimini Bozdoğan Merkez İlkokulu’nda, ortaokul ve lise öğrenimini ise Nazilli Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Öğretmenliği programını bitirdi. 2005 yılında Yapılandırmacılık Kuramına yönelik uygulamalı tez çalışması ile Dokuz Eylül Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans programından, 2010 yılında ise Web Tabanlı Öğretime yönelik uygulamalı tez çalışması ile aynı anabilim dalının Doktora programından mezun oldu.

2002 yılında Millî Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen olarak göreve başladı. Sonrasında Millî Eğitim Bakanlığı’nda görev aldığı süre içerisinde İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge, Projeler Koordinasyon ve Strateji Geliştirme birimlerinde uzman olarak tam zamanlı çalıştı. 2009-2011 yılları arasında ise Millî Eğitim Bakanlığı, Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen ve durum belirleme çalışmaları olan PISA (Programme for International Student Assessment), TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) ve ÖBBS (Öğrenci Başarılarının Belirlenmesi Sınavı) çalışmalarında yöneticilik ve koordinatörlük görevini üstlendi.

 Yine Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev aldığı süre içerisinde TUBİTAK ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik ve Fen Bilimleri Proje Çalışması “Bu Benim Eserim” uygulamasında İl ve Bölge Çalışma Grubu üyeliği yaptı. TUBİTAK destekli dört, Millî Eğitim Müdürlükleri bünyesinde 13 ve Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde 4 proje çalışmasında görev aldı. Öğretmenlerin hizmetiçi eğitim etkinlikleri kapsamında “Proje Geliştirme”, “Yeni Programların Tanıtımı”, “Ölçme ve Değerlendirme”, “Ulusal ve Uluslararası Değerlendirme Çalışmaları” “Çocuk Gelişimi”, “Öğretmen Eğitimi” gibi konularda Türkiye’nin çeşitli yerlerinde eğitmen olarak yüzü aşkın seminer verdi. Millî Eğitim Bakanlığı’nın program geliştirme, ders kitaplarının yazımı gibi pek çok etkinliğinde uzman olarak görev yaptı. Otuzu aşkın kurs ve konferansa katıldı.

Doktora çalışmalarının tamamlanmasından sonra, 2011 yılında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Eğitim Fakültesi’nde yardımcı doçent kadrosuna atandı. Aynı fakültede Bölüm Başkanlığı, ve Dekan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Üniversitede görev yaptığı süre içerisinde yine 500’ü aşkın eğitim programında eğitimci olarak görev yaptı. 2020 yılında temel eğitim alanında doçent unvanı alan ÇETİN’in altısı uluslararası olmak üzere 22 adet makalesi, 21’i uluslararası olmak üzere çeşitli sempozyum ve kongrelerde sunulmuş 38 adet bildirisi, yazmış olduğu 6 adet kitap bölümü ve yürütmüş olduğu 10’dan fazla projesi bulunmaktadır. Şu an Konya’da faaliyet gösteren OBECA Aile & Çocuk Merkezi’nin kurucusudur. Doç. Dr. Oğuz ÇETİN evli ve 2 çocuk sahibi olup yabancı dil olarak İngilizce bilmektedir.