Orff ve Ritim Atölyesi

Orff ülkemizde son on yılda, çocukların ruhsal ve bedensel gelişimleri için faydalı bir sosyal aktivite haline gelmiş ve giderek yaygınlaşmaktadır. Kreş ve anaokulunda 2-6 yaş grubu çocuklarda orff eğitimi verilmeye başlanmaktadır.

Orff temel müzik eğitimi değildir. Orff yaklaşımında beynin sağ (duygusal) ve sol (bilişsel) tarafı birlikte kullanıldığı için öğrenme kalıcıdır. Kültürel ve sosyal öğrenmede etkili sonuç verir. Çocuklarda birçok kişisel potansiyel gelişim alanları vardır.

* Sözel Zeka
* Matematiksel Zeka
* Görsel Zeka
* Müziksel Zeka
* Bedensel Zeka

Orff yaklaşımı çocukta sahip olduğu bu potansiyeli bulup ortaya çıkarmayı hedefler. Orff için sonuç değil, süreç önemlidir. Bu süreç içerisinde çocukların önüne birçok alternatif serilir. Eğitimin temelinde müzik ve ritim yer alsa da eğitimine müzik ve enstrüman ile devam etmesi gerekmiyor. Çocuğun zekası hangi alanda ilgiliyse zekasını da o alanda geliştirmesi için ona göre bir sanatsal dala yönlendirilir. Böylece erken çocukluk döneminde yeteneği keşfedilmiş olur. Yeteneği olduğu dala doğru hayatı kıvrım almaya başlar.

Buradan yola çıkışla OBECA Aile & Çocuk Merkezi sizleri bu alanda teorik ve pratik anlamda pek çok çalışması olan bir uzmanla bir araya getiriyor…

Çocuk Gelişimi Uzmanı Sayın Doç. Dr. Özden KUŞCU haftanın her cumartesi günü, Orff ve Ritim Atölyesi ile OBECA’da…

Hepinizi Merkezimize bekliyoruz…