Kurucumuzdan

Sevgili dostlar hepinize merhabalar…

Senelerden beri hayalini kurmuş olduğum bir Merkez ile karşınızda olmaktan çok ama çok mutluyum… Geçmiş dönemlerden beri yapmış olduğum akademik çalışmalarda, çocuklarımız daha nitelikli hale nasıl gelir?, Topluma daha iyi nasıl entegre olur?, Bilişsel duyuşsal ve devinişsel tüm alanlarda kendisini nasıl geliştirebilir? mücadelesini verirken, açmış olduğumuzu Merkez ile ailelerimizi de sürece dahil etmekteyiz. Merkezimizde tüm amacımız çocuklarımızın hayatlarına dokunabilmek ve onlarda akademik anlamda bir gelişim sağlayabilmektir. Merkezimizde çocuklarımızın bir taraftan eğlenirken, diğer taraftan da bütünsel olarak gelişimlerini gerçekleştirmeleri tüm istediğimizdir. Yürütmüş olduğumuz farklı atölye çalışmalarına ek olarak ailelerimize de çocuklarımızla birlikte olduğumuz zaman dilimlerinde destek hizmetleri sunarak bütüncül bir gelişimi sağlamak temel hedefimizdir.

Merkezimizde çocuklarımız kitlesel ya da bireysel olarak destek hizmetlerini alırken, bir yandan da ailelerimize geri bildirim vererek onlara danışmanlık ve destek hizmetlerini sunuyoruz. Ücretsiz eğitim programları düzenliyoruz. Gerçekleştirmiş olduğumuz bireysel ya da grup halindeki atölye ve destek programları ile çocuklarımız hem akademik anlamda hem psikomotor anlamda hem de duygusal anlamda gelişim göstermelerini sağlıyoruz. Bununla birlikte, rehberlik hizmetleri, akademik destek programları, akıl ve zekâ oyunlarına hazırlık, satranç turnuvalarına hazırlık, güzel sanatlar liselerine hazırlık gibi farklı faaliyetler ile de yine çocuklarımızın farklı açılımlarda gelişimlerini ön planda tutmaya gayret ediyoruz.

Sadece bununla sınırlı kalmayıp ailelerimize gerçekleştirmiş olduğumuz aile danışmanlığı hizmetleri ile rehberlik ve koçluk gibi faaliyetler ile tamamen alanında uzman, akademik kariyer yapmış ekibimizle birlikte sizlere hizmet sunuyoruz.

Bununla da yetinmiyoruz. “Her çocuğumuz baş tacıdır ve özeldir” düşüncesi ile dezavantajlı olarak addettiğimiz dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dürtüsellik, odaklanma gibi problemler yaşayan, bununla birlikte özgül öğrenme güçlüğü (disleksi, diskalkuli, disgrafi, dispraksi), otizm gibi farklılıkları yaşayan çocuklarımıza özel danışmanlık seansları ve tamamen bilimsel olarak güvenirlik geçerlik çalışmaları yapılmış egzersiz programları ile yardımcı olmaya gayret ediyoruz.

Malumunuz modern toplum çağını yaşadığımız günümüzde çocuklarımız maalesef dışarıda oynayamıyorlar, egzersiz yapamıyorlar ve sağlıklı beslenemiyorlar. Özellikle 2010 yılı sonrası doğan çocuklarımızın Alfa kuşağı olduğu dikkate alındığında; sıkılgan, dikkati ve odağı daha az, sabırsız, zamanının çoğunu teknolojik aygıtların karşısında geçiren bir kuşakla karşı karşıyayız. Günümüz Alfa kuşağı çocuklarına rehber olmak, onları nitelikli bir seviyeye getirmek hepimizin arzusu… Bu yüzden OBECA Aile & Çocuk Merkezi olarak çocuklarımızın 21. Yüzyıl becerilerine sahip olarak nitelikli bir biçimde gelişmeleri bizim için çok kıymetli…

Haydi dostlar OBECA’ya… Hepinizi Merkezimize bekliyoruz.

Saygılarımla…

Doç. Dr. Oğuz ÇETİN

OBECA Aile & Çocuk Merkezi Kurucusu

Kısa Özgeçmiş

Doç. Dr. Oğuz ÇETİN

1980 yılında Aydın İlinin Bozdoğan İlçesinde doğdu. İlkokul öğrenimini Bozdoğan Merkez İlkokulu’nda, ortaokul ve lise öğrenimini ise Nazilli Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Öğretmenliği programını bitirdi. 2005 yılında Yapılandırmacılık Kuramına yönelik uygulamalı tez çalışması ile Dokuz Eylül Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans programından, 2010 yılında ise Web Tabanlı Öğretime yönelik uygulamalı tez çalışması ile aynı anabilim dalının Doktora programından mezun oldu.

2002 yılında Millî Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen olarak göreve başladı. Sonrasında Millî Eğitim Bakanlığı’nda görev aldığı süre içerisinde İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge, Projeler Koordinasyon ve Strateji Geliştirme birimlerinde uzman olarak tam zamanlı çalıştı. 2009-2011 yılları arasında ise Millî Eğitim Bakanlığı, Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen ve durum belirleme çalışmaları olan PISA (Programme for International Student Assessment), TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) ve ÖBBS (Öğrenci Başarılarının Belirlenmesi Sınavı) çalışmalarında yöneticilik ve koordinatörlük görevini üstlendi.

 

Yine Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev aldığı süre içerisinde TUBİTAK ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik ve Fen Bilimleri Proje Çalışması “Bu Benim Eserim” uygulamasında İl ve Bölge Çalışma Grubu üyeliği yaptı. TUBİTAK destekli dört, Millî Eğitim Müdürlükleri bünyesinde 13 ve Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde 4 proje çalışmasında görev aldı. Öğretmenlerin hizmetiçi eğitim etkinlikleri kapsamında “Proje Geliştirme”, “Yeni Programların Tanıtımı”, “Ölçme ve Değerlendirme”, “Ulusal ve Uluslararası Değerlendirme Çalışmaları” “Çocuk Gelişimi”, “Öğretmen Eğitimi” gibi konularda Türkiye’nin çeşitli yerlerinde eğitmen olarak yüzü aşkın seminer verdi. Millî Eğitim Bakanlığı’nın program geliştirme, ders kitaplarının yazımı gibi pek çok etkinliğinde uzman olarak görev yaptı. Otuzu aşkın kurs ve konferansa katıldı.

Doktora çalışmalarının tamamlanmasından sonra, 2011 yılında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Eğitim Fakültesi’nde yardımcı doçent kadrosuna atandı. Aynı fakültede Bölüm Başkanlığı, ve Dekan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Üniversitede görev yaptığı süre içerisinde yine 500’ü aşkın eğitim programında eğitimci olarak görev yaptı. 2020 yılında temel eğitim alanında doçent unvanı alan ÇETİN’in altısı uluslararası olmak üzere 22 adet makalesi, 21’i uluslararası olmak üzere çeşitli sempozyum ve kongrelerde sunulmuş 36 adet bildirisi, yazmış olduğu 6 adet kitap bölümü ve yürütmüş olduğu 10’dan fazla projesi bulunmaktadır. Şu an Konya’da faaliyet gösteren OBECA Aile & Çocuk Merkezi’nin kurucusudur. Doç. Dr. Oğuz ÇETİN evli ve 2 çocuk sahibi olup yabancı dil olarak İngilizce bilmektedir.